Wybieramy smartfon dla seniora. Co wziąć pod uwagę?

Ze smartfonów korzystają nie tylko osoby młode. Na zakup tego typu urządzenia ostatnimi czasy decyduje się coraz więcej seniorów. Wielu z nich już z powodzeniem używa różnych nowinek technologicznych i pragnie rozszerzyć grono posiadanych sprzętów. Aby jednak nauka posługiwania się smartfonem okazała się dla seniora zadaniem łatwym i przyjemnym, warto zakupić model, który jest nieco dostosowany do potrzeb osób starszych. W jaki sposób możesz go znaleźć? Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań smartfona dla seniora? Zapraszamy do lektury!

Prosta obsługa telefonu

Łatwość obsługi to bez wątpienia najważniejszy czynnik kształtujący wybór smartfona dla osoby starszej. Duże litery, czytelne ustawienia, a czasami także uproszczony zestaw funkcji – oto czym przede wszystkim powinien charakteryzować się telefon dla osoby starszej. Który z istniejących na rynku systemów operacyjnych spełnia powyższe warunki?

Oczywiście nie można wskazać w tym miejscu jednego oprogramowania, które z pewnością spodoba się każdemu seniorowi. W rzeczywistości jest to kwestia osobistego gustu. Gdybyśmy mieli jednak ułożyć najpopularniejsze systemy operacyjne dla smartfonów w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego, ujęlibyśmy to w następujący sposób:

 1. Windows Phone,
 2. iOS
 3. Android

Powyższa klasyfikacja może okazać się jednak bardzo myląca, dlatego też lepiej nie sugerować się nią zbyt mocno. Dlaczego? Po pierwsze, prostota obsługi to nie wszystko, co powinno decydować o zakupieniu przez nas danego telefonu lub nie. Po drugie, pozornie ‘najtrudniejszy’ z wymienionych wyżej systemów, czyli Android, jest tym oprogramowaniem, które po zainstalowaniu odpowiednich dodatków oferuje najlepsze środowisko dla seniorów. Kwestią tą zajmujemy się w kolejnym śródtytule.

Launcher dla seniorów

Czym jest launcher? Jest to aplikacja, która po zainstalowaniu oraz odpowiednim skonfigurowaniu potrafi zupełnie zmienić graficzny układ ikonek w telefonie. Tak jak jednak zaznaczyliśmy powyżej, opcja tego typu dostępna jest jedynie w przypadku telefonów z systemem Android. Co zyskujesz, dzięki launcherowi dla osób starszych?

 • launcher ograniczy ilość opcji oraz programów do absolutnego, potrzebnego minimum;
 • launcher powiększa wszystkie przyciski, czyniąc je czytelniejszymi dla użytkownika;
 • launcher ograniczy wyświetlanie ‘niepotrzebnych’ dla seniora powiadomień.

Aby zainstalować launcher dla seniora, postąp według następujących kroków:

 1. Otwórz sklep z aplikacjami Google Play.
 2. Wpisz w wyszukiwarkę frazę „senior launcher”.
 3. Wybierz jedną z aplikacji, która przypadnie Ci do gustu.
 4. Kliknij przycisk „Zainstaluj”.
 5. Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją.
 6. Wyświetli Ci się komunikat w stylu: „Aplikacja „x” chce uzyskać dostęp do ekranu głównego. Czy udzielić dostępu?”
 7. Pod komunikatem będą znajdywać się dwa przyciski: „Zawsze” oraz „tylko raz”. Wybierz zawsze.
 8. Od tej pory wybrany przez Ciebie launcher będzie zarządzał zawartością telefonu.

Rozwiązanie tego typu można zastosować na każdym telefonie z systemem Android.

Parametry telefonu dla seniora

Wiemy już, że system Android – ze względu na oferowane rozszerzenia – jawi się jako najlepszy wybór dla seniora. Co jeszcze warto wziąć jednak pod uwagę, gdy szukamy telefonu dla osoby starszej?

Duży i czytelny wyświetlacz. Mały ekran spowoduje, iż wzrok osoby starszej będzie się męczył, co skutecznie zniechęci do używania smartfona. Poza tym seniorom z reguły trudno jest trafiać w odpowiednie przyciski na dotykowym wyświetlaczu, w związku z czym jego małe rozmiary wcale nie ułatwią zadania. Pamiętaj przy tym, iż oprócz wielkości ekranu mocno liczy się jego rozdzielczość.

Wytrzymała bateria. Seniorzy często omyłkowo włączają funkcje, które pożerają duże ilości baterii. Aby nie denerwować użytkownika potrzebą ciągłego ładowania, dobrze jest wyposażyć go w telefon z wytrzymałą baterią. Najlepiej w tym przypadku sprawią się akumulatory o pojemności powyżej 3500 mAh.

Dobra głośność. Wiele osób starszych ma problemy ze słuchem. Aby ułatwić im korzystanie z telefonu, zdecydowanie warto zainwestować w model, który oferują dobry poziom głośności.

Wybór smartfona dla seniora nie należy do najłatwiejszych. Korzystając jednak z porad zawartych w niniejszym artykule, z pewnością znajdziesz model, który spełni wymagania Twoje oraz przyszłego użytkownika. Nie nastawiaj się na duże wydatki. Zakup taki można zamknąć w kwocie 500 zł. Powodzenia!

Dodaj komentarz