GSM

Na co zwrócić uwagę kupując nowy smartphone?

Nowoczesne smartfony od kilku lat sukcesywnie zastępują klasyczne telefony komórkowe, które to z kolei bezpowrotnie udają się do lamusa. W urządzenia te wyposażamy nawet seniorów oraz dzieci – dzięki temu nie tylko zyskujemy możliwość łatwego kontaktu z nimi, lecz także dajemy im dostęp do nieskończonego świata multimediów. Niestety, znalezienie odpowiedniego smartfona w przystępnej cenie z reguły nie jest łatwe. Co warto wziąć zatem pod uwagę, jeśli planujemy zakup takiego urządzenia? Temat ten wzięliśmy pod lupę w niniejszym poradniku. Zapraszamy!

Jaki ma być ekran?

W gąszczu propozycji smartfonowych wyświetlaczy łatwo się zgubić, tym bardziej iż pod rozwagę należy wziąć co najmniej dwa ich parametry. Oprócz wielkości ekranu liczy się także jego rozdzielczość, która to z kolei ma bezpośredni wpływ na jakość obrazu.

Zacznijmy od rozmiarów wyświetlacza. Niestety, jeśli poszukujesz smartfona z małym ekranem, wybór znacznie się zawęża. Zdecydowana większość dostępnych modeli posiada wyświetlacze z zakresu od 5 do cali. Stale rosnących ‘rozmiarów’ telefonów nie ma jednak co się bać. Zwiększając przekątną ekranu, producenci zazwyczaj maksymalnie zmniejszają ramkę smartfona, co swoją drogą zupełnie zmienia kanony designu kultywowane latami przez poszczególne marki

Równie ważnym parametrem jest rozdzielczość ekranu. Im wyższe są jej wartości, tym lepszy obraz zobaczymy na wyświetlaczu smartfona. Pamiętaj jednak, że dobry ekran kosztuje, i to całkiem sporo. Najczęściej spotykane rozdzielczości wśród smartfonów to:

  • HD to 1280 x 720 pikseli
  • HD+ to 1440 x 720 pikseli oraz 1500 x 720 pikseli
  • Full HD to 1920 x 1080 pikseli
  • Full HD+ to 2160 x 1080 pikseli, 2220 x 1080 pikseli, 2246 x 1080 pikseli, 2280 x 1080 pikseli, 2340 x 1080 pikseli, 1620 x 1080 pikseli, 1980 x 1080 pikseli
  • QHD i QHD+ to 2560 x 1440 pikseli, 2960 x 1440 pikseli, 2880 x 1440 pikseli, 3120 x 1440 pikseli.

Wyświetlacz to jednak nie wszystko. Jeśli chcesz, aby Twój przyszły smartfon stał się w Twoich rękach praktycznym narzędziem, poświęć należytą uwagę także kwestii baterii.

Bateria – pięta achillesowa smartfonów

Gdybyśmy mieli wskazać główną różnicę między tradycyjnymi telefonami komórkowymi, a smartfonami, na pierwszym miejscu postawilibyśmy czas pracy baterii. Nie ulega wątpliwości, że żywotność akumulatorów to największy problem wszystkich urządzeń elektronicznych. Jaka wybrać zatem baterię, która spełni Twoje oczekiwania?

Pojemność baterii podawana jest w mAh, czyli miliamperogodzinach. Mówiąc krótko – im więcej miliamperogodzin, tym lepiej. Według nas, standardem dla obecnych smartfonów jest bateria o pojemności 3000 mAh. To, na jak długi czas pracy ona pozwoli zależy rzecz jasna od wielu czynników, niemniej jednak jest to wartość wystarczająca, by przetrwać bez ładowania cały, długi dzień. Posiadając baterię o pojemności 4000 mAh zazwyczaj da się obniżyć częstotliwość ładowania telefonu do jednego razu na dwa dni.

System operacyjny

Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego to z pozoru bardzo trudna kwestia. Niestety, nie da się jednoznacznie określić, która z rynkowych propozycji najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Doświadczenie jasno jednak pokazuje, iż w dylemacie tym najlepiej jest pokierować się intuicją.

Prym w branży wiodą trzy systemy operacyjne: Android, Apple iOS oraz Windows Phone. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, w związku z czym każdy z nich dedykowany jest innej grupie odbiorców. System Android to idealna propozycja dla tych, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w ich urządzeniu. Bardzo szerokie możliwości personalizacji oraz miliony darmowych aplikacji – jeśli oczekujesz  tego od swojego smartfona – wybierz Android. Apple iOS z kolei, jest oprogramowaniem dla tych, którzy cenią sobie stabilność i estetykę urządzenia. Smartfony marki Apple nie dają użytkownikowi tak dużych możliwości na polu personalizacji, niemniej jednak z reguły nie potrzebują także jego ciągłej troski celem prawidłowego funkcjonowania. Trzecim systemem, którzy wciąż utrzymuje się na rynku jest wspomniany wyżej Windows Phone. Mówiąc jednak szczerze, ciężko jest wymienić jakiekolwiek jego realne zalety, które mogłyby skłonić klienta to zakupu.

Czy i Ty potrzebujesz nowego smartfona, lecz wciąż nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Jesteśmy zatem pewni, że niniejszy artykuł pomógł Ci przybliżyć się do ostatecznego wyboru. Życzymy powodzenia w zakupach i zapraszamy do lektury pozostałych treści dostępnych na naszym blogu!

Dodaj komentarz