Laptop zalany płynem – co zrobić?

Jednym z najczęstszych nieszczęśliwych wypadków przydarzających się naszym laptopom jest zalanie. Zazwyczaj jest to spowodowane piciem wody lub innych płynów w okolicach urządzenia. W przypadku zalania, ‘reakcją’ laptopa zazwyczaj jest całkowite zatrzymanie lub zaburzenie działania pewnych ważnych funkcji. Nawet jednak wtedy, gdy z początku pozornie nie dzieję się nic złego, właściciel urządzenia zastanawia się, czy powinien podjąć jakiekolwiek działania. Co należy zatem zrobić, gdy Twój laptop ulegnie zalaniu? Zapraszamy do krótkiego poradnika!

Po pierwsze – odłącz urządzenie od zasilania

Jeśli chcesz uratować swojego zalanego laptopa, w pierwszej kolejności odłącz jego zasilanie. Gdy zareagujesz szybko, prawdopodobnie uratujesz urządzenie od śmiertelnego w skutkach zwarcia. Kiedy już odłączysz kabel, jak najszybciej wyłącz laptopa. Najlepiej jednak jest zrobić to ‘na twardo’, czyli przytrzymując fizyczny włącznik urządzenia. Poza tym – o ile jest to możliwe – po wyłączeniu się systemu wyjmij baterię. O ile laptop był połączony z jakimiś urządzeniami zewnętrznymi, także rozłącz je. Wszystko to pozwoli Ci na uniknięcie lub przynajmniej zminimalizowanie negatywnych skutków zalania.

Po drugie – odwróć klawiaturę do góry nogami

Laptop oczywiście nie ma nóg, niemniej jednak ciężko jest opisać tę czynność w bardziej obrazowy sposób. Pamiętaj jednak, aby podczas ‘wylewania’ płynu urządzenie było maksymalnie otworzone (ekran uchylony). Nie trać czasu na wycieranie klawiatury, nic to nie da. Ewentualne uszkodzenie tego komponentu to bardzo mały problem, w porównaniu z tym, co może stać się z płytą główną. To właśnie ją w głównej mierze chcemy ochronić przed negatywnym działaniem płynu. Odwróć więc laptopa i połóż w taki sposób na ręczniku.

Po trzecie – poczekaj wystarczająco długo

Wystarczająco długo, czyli ile? W przypadku zalania laptopa z pewnością będzie korcić Cię, by jak najszybciej sprawdzić, czy urządzenie działa. Niestety, należy się powstrzymać od włączania go przez najbliższe dwa dni. Jest to czas konieczny, aby wszystkie komponenty, do których dotarł płyn, zupełnie wyschły. Pozostaw więc urządzenie w odwróconej pozycji i poczekaj, aż wyschnie zupełnie. Pamiętaj, iż przedwczesne włączenie laptopa spowoduje nieodwracalne szkody! Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujesz się to zrobić, pod żadnym warunkiem nie podłączaj urządzenia do sieci elektrycznej.

Po czwarte – oddaj laptop w ręce specjalistów

Najlepiej będzie, po całym ekscesie w ogóle nie włączysz urządzenia, lecz oddasz go do profesjonalnego serwisu. Specjaliści rozłożą laptopa na czynniki pierwsze i ocenią, czy poszczególne elementy uległy zniszczeniu pod wpływem płynu. Następnie dokonają oni w pełni kontrolowanego włączenia, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia zalanych komponentów. Naprawa laptopa w serwisie zajmie trochę czasu oraz będzie nieco kosztować, niemniej jedna to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego sprzętu.

Zalany laptop – czego nie robić?

Jeśli Twój laptop uległ zalaniu, z pewnością zaistnieje pokusa rozwiązania problemu tak zwanymi „domowymi sposobami”. O ile w przypadku bólu gardła działają one bez zarzutu, naprawa urządzeń elektronicznych w ten sposób może skończyć się tragicznie. Czego nie powinieneś więc robić, jeśli Twój laptop uległ zalaniu?

W żadnym wypadku nie używaj suszarki! Gorące powietrze co prawda może osuszyć powierzchnię laptopa, niemniej jednak jak zaznaczyliśmy wcześniej, jest ona najmniej ważną częścią całości. Używając suszarki wepchniesz wodę jeszcze głębiej, czyniąc tym samym ogromne szkody.

Poza tym uważaj na wysysanie płynu odkurzaczem. Metoda ta jest jedną z pierwszych, która spontanicznie przychodzi do głowy właścicielom zalanych laptopów. Jeśli więc już zdecydowałeś zadziałać w ten sposób, postaraj się odessać płyn delikatnie. Nie przykładaj rury odkurzacza zbyt blisko do klawiatury, aby nie uszkodzić wnętrza urządzenia.

Jeśli i Tobie przyszło zmierzyć się z problemem zalanego laptopa, bądź dobrej myśli. Jeśli zadziałałeś według powyższych wskazówek, szanse na uratowanie sprzętu są ogromne. Co warte jednak ponownego podkreślenia – bez względu na to jak postąpiłeś tuż po zalaniu, pozwól laptopowi wyschnąć i pod żadnym warunkiem nie podpinaj go do sieci elektrycznej, ani nie włączaj. Najlepiej będzie, jeśli zajmie się tym profesjonalny serwis. Ostateczna decyzja należy rzecz jasna do Ciebie. Powodzenia!

Dodaj komentarz