Laptop do pracy z wideo. Jaki urządzenie do obróbki i montażu filmów?

Praktycznie każdy z nas posiada jakieś urządzenie, które pozwala na nagrywanie filmów wysokiej jakości. Nawet nasze telefony komórkowe niejednokrotnie wyposażone są w aparaty najlepszych rynkowych producentów, które biją na głowę wiele sprzętów fotograficznych z niskich półek. Niestety, kiedy przychodzi do obróbki filmu, potrzebne nam są zdecydowanie bardziej zaawansowane narzędzia. Czy i Ty poszukujesz laptopa do obróbki filmów? Jeśli tak, z pewnością skorzystasz z niniejszego poradnika. Omówiliśmy w nim parametry, którymi powinny charakteryzować się urządzenia tego typu, a także zadbaliśmy o kilka praktycznych przykładów. Serdecznie zapraszamy!

Wnętrze laptopa do obróbki filmów

Jak u ludzi, tak i u komputerów – liczy się wnętrze. Szukając laptopa do montażu oraz obróbki wideo, zwróć uwagę na poniższe komponenty:

  • Procesor. Obróbka filmów mocno angażuje procesor. W praktyce oznacza to, iż musisz wybrać co najmniej czterordzeniowy model. W laptopach najczęściej spotyka się procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i7.
  • Karta graficzna. Jest to jeden z najważniejszych elementów komputera do obróbki filmów. Jeśli posiadasz wystarczająco dużo pieniędzy, warto zainwestować na kartę graficzną z serii GeForce GTX. Jest to jedna z najlepszych propozycji na laptopowym rynku graficznym.
  • Pamięć RAM. Odpowiednie zasoby pamięci podręcznej będą konieczne, aby z płynnością operować na klipach filmowych wysokiej jakości. Konieczne może okazać się zainwestowanie w 16 lub nawet 32 GB RAM’u.
  • Matryca. Obróbka zdjęć oraz filmów zazwyczaj wymaga zastosowania dodatkowego, zewnętrznego monitora. Nie oznacza to oczywiście, że ten zintegrowany z laptopem nie musi reprezentować sobą wysokiej jakości. Wyświetlacz do montażu filmowego powinny charakteryzować: rozdzielczość  (Full HD lub 4K), technologia IPS, przekątna 17” oraz powłoka antyrefleksyjna.
  • Dysk twardy. Filmy zajmują bardzo dużo miejsca w pamięci. Najlepiej sprawdzają się dyski SSD. Pojemność godna polecenia to co najmniej 250 GB, choć w tym przypadku im więcej, tym lepiej.

Oczywiście to wciąż nie wszystkie parametry laptopa do obróbki i montażu filmów, którym warto poświęcić uwagę. Jeśli chcesz znaleźć sprzęt, który spełni wszystkie Twoje wymagania, przyjrzyj się każdemu elementowi specyfikacji udostępnionej przez producenta.

Urządzenia zewnętrzne do montażu filmów

Jak z pewnością się domyślasz, laptop to za mało, aby pozwolić sobie na profesjonalną obróbkę filmów. Oprócz samego komputera przyda Ci się także wysokiej jakości dodatkowy ekran oraz myszka.

Zacznijmy od kwestii monitora. W przypadku obróbki filmów bardzo ważna jest matryca. Najlepiej, jeśli została ona wykonana w technologii IPS. Pozwala to na osiągnięcie szerokich kątów widzenia oraz oryginalnych kolorów. Kolejną kwestią są wymiary. Poszukując idealnej wielkości ekranu, nie ma sensu się ograniczać – im więcej, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że w przypadków monitorów o większej przekątnej należy zadbać także o wysoką rozdzielczość. Najlepiej zainwestować w monitor 4K, jeśli jednak fundusze Ci na to nie pozwalają, wybierz rozdzielczość Full HD. Poza tym zwróć uwagę na głębię koloru swojego przyszłego sprzętu. Minimum dla monitora do obróbki oraz montażu multimediów to 8 bitów.

Rzecz jasna można zostać wielkim filmowcem nie posiadając myszki wysokiej jakości. Wiedz jednak, iż będzie to znacznie trudniejsze. Programy do obróbki video posiadają mnóstwo małych ikonek oraz opcji, do których do dostęp można ułatwić sobie za pomocą odpowiedniej myszki. Jak to możliwe? Wiele nowoczesnych myszek wyposażonych jest w dodatkowe przyciski funkcyjne, którym można przypisać konkretne funkcje z programu.

Polecane modele laptopów do obróbki video

Jeśli chciałbyś zapoznać się z propozycjami konkretnych modeli laptopów do obróbki video, zwróć uwagę na poniższe propozycje:

  • Do 4000 zł – Dell Inspiron 17 5770-3071
  • Do 6000 zł – Dell Inspiron 17 5770-3064
  • Laptop i tablet 2w1 do prostej obróbki filmów i zdjęć – Lenovo Yoga 920-13IKB (80Y700BNPB)
  • Budżetowy laptop do obróbki zdjęć i video – HP Pavilion 15-cs0006nw (4UC09EA)

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż pieniądze wydane na sprzęt lepszej jakości to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Szukanie budżetowych rozwiązań na dłuższą metę nigdy nie jest opłacalne. Życzymy powodzenia w zakupach!

Dodaj komentarz