Kupujemy drukarkę. Jak wybrać właściwy sprzęt?

Coraz więcej ludzi  wyposaża się w urządzenia biurowe, takie jak chociażby drukarki. Posiadanie tego typu sprzętów jest bardzo praktyczne i w rzeczywistości nie kosztuje zbyt wiele. Zakup drukarki, ze względu na różnorodność produktów dostępnych na rynku, może okazać się jednak nieco problematyczny. Właśnie z tej przyczyny stworzyliśmy niniejszy poradnik. Omawiamy w nim najważniejsze parametry drukarek, które warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zakupów. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje drukarek

Na rynku istnieje kilka rodzajów drukarek przeznaczonych do domowego użytku. Największą dozę uwagi najlepiej jest jednak poświęcić dwom z nich. Mamy na myśli oczywiście drukarki laserowe oraz atramentowe. Która z nich lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Drukarki atramentowe są zdecydowanie bardziej popularne. Praca takiego urządzenia polega na nanoszeniu na papier kropelek atramentu. Większość drukarek stosuje paletę barw CMYK, co w praktyce pozwala na drukowanie ładnych, kolorowych prac. Należy jednak pamiętać, iż sprzęty tego typu mają swoje wady. Zdecydowanie największą z nich jest skłonność do zapychania się dysz podających farbę. Tanie modele drukarek atramentowych w całkiem niezłej jakości możemy kupić jednak już za 200 zł, co bez wątpienia niweluje wszelkie pozostałe niedogodności. Sprzęt tego typu sprawdzi się idealnie u osób, które drukują regularnie, lecz niedużo.

Drukarki laserowe działają w zupełnie inny sposób. W tym przypadku barwnikiem jest proszek zlokalizowany w specjalnym pojemniku zwanym tonerem. Barwnik dozowany jest na kartę papieru, a następnie wtapiany w nią przy użyciu lasera oraz impulsów elektromagnetycznych. Dodatkowo całość prasowana jest za pomocą specjalnego wałka obrazowego. Drukarki laserowe są nieco droższe, bowiem ceny wartych uwagi modeli zaczynają się od około 350 zł. Propozycja ta przypadnie do gustu każdemu, kto drukuje nieco więcej i wymaga od swojego sprzętu gotowości w każdej chwili.

Istnieje oczywiście kilka innych typów drukarek, takich jak termosublimacyjna, czy igłowa, niemniej jednak sprzęty te z reguły zalicza się do grona specjalistycznych lub przestarzałych.

Drukowanie czarno-białe czy kolorowe?

Jest to pytanie, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skoro istnieją drukarki kolorowe, to czemu nie mielibyśmy sobie takiej zafundować. Warto jednak pomyśleć, czy taki zakup będzie miał jakikolwiek sens. Drukarka kolorowa kosztuje nieco więcej – to samo tyczy się także barwnego tuszu.

Doświadczenie pokazuje, iż w przypadku zastosowań domowych przydają się jak najbardziej wszechstronne urządzenia. Być może wydruki w kolorze przydadzą się Twoim dzieciom do szkoły? Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, warto zainwestować w tego typu sprzęt. Z kolei w przypadku zastosowań biurowych użycie drukarki czarnobiałej może okazać się rozwiązaniem w stu procentach wystarczającym.

Szybkość drukowania – czy to się liczy?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, czego wymagasz od swojego urządzenia. Jeśli potrzebujesz drukarki, która będzie w stanie produkować jak najwięcej wydruków w jak najkrótszym czasie, warto zwrócić uwagę na parametry szybkości podawane przez producentów. Pamiętaj jednak, iż w przypadku codziennych zastosowań, niekoniecznie jest to najlepszy wyznacznik najlepszego produktu. Szybkość druku jest stanowi uśrednioną wartość, która tak naprawdę nie mówi użytkownikowi nic na temat rodzaju i grubości papieru, jaki został użyty do osiągnięcia danego tempa, stopnia skomplikowania treści oraz kolorów, w jakich były one drukowane. Podsumowując – parametr ten nie powinien stanowić ważnego kryterium w wyborze drukarki.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne

Warto wiedzieć, iż oprócz zwykłych drukarek na rynku nie brakuje także urządzeń wielofunkcyjnych w rozmiarach ‘domowych’. Posiadają one zazwyczaj trzy funkcje: drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie. Czasami dodatkowo wyposaża się je w faks. Ceny urządzeń wielofunkcyjnych są oczywiście adekwatnie wyższe, niemniej jednak korzyści płynące z posiadania takiego sprzętu są wręcz niewymierne.

Wybór drukarki nie należy do najłatwiejszych decyzji. Tak jak to bywa w przypadku urządzeń elektronicznych – różnorodność rynkowa dodatkowo utrudnia jej podjęcie. Jesteśmy jednak przekonani, że dokonasz wreszcie prawidłowego wyboru. Poza tym mamy nadzieję, że porady zawarte w niniejszym artykule naświetliły Ci nieco, czego możesz spodziewać się w branży urządzeń drukujących. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz