Jaki telewizor kupić? Poradnik klienta

Choć telewizja powoli ustępuje miejsca mediom internetowym, na odejście „grających pudeł” wciąż się nie zanosi. Żeby było ciekawiej, obecne telewizory przypominają prędzej kartki papieru niż pudła, co czyni je jeszcze atrakcyjniejszymi w oczach potencjalnych nabywców. Duża różnorodność na rynku urządzeń tego typu powoduje, iż ciężko jest wybrać ten ‘jedyny’ model. Właśnie z tego powodu stworzyliśmy niniejszy poradnik. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Zapraszamy do lektury!

Wielkość

Przekątna telewizora wyrażana jest w calach. Jeszcze kilka lat temu na rynku dominowały urządzenia o wielkości 32 cali, niemniej jednak ostatnimi czasy ‘wartość wyjściowa’ urosła do co najmniej 40 cali. Nie kieruj się jednak w tym względzie trendami lub upodobaniami innych ludzi. Nie daj się również ponieść manii posiadania najlepszych sprzętów. Przeanalizuj wymiary pomieszczenia, w którym będziesz używał telewizora oraz zadecyduj jaka wielkość urządzenia okaże się w Twoim przypadku najpraktyczniejsza. Według badań, najlepszy rozmiar ekranu to taki, którego przekątna wynosi maksymalnie  1/3 długości od urządzenia do siedziska, z którego zazwyczaj będziesz korzystać.

Technologia podświetlenia matrycy

Na rynku wyróżnia się trzy główne technologie wyświetlania obrazu na ekranie telewizora. Przyjrzyjmy się każdej z nich:

  • Technologia LED. LED to wyświetlacz ciekłokrystaliczny, następca LCD. Największą zaletą tego rozwiązania jest wysoka jasność obrazu. Pozwala to na uzyskanie świetnej widoczności niezależnie od pory dnia oraz położenia telewizora. Rozwój technologii LCD w LED zaowocował wieloma pozytywnymi zmianami. Najważniejsze z nich to redukcja wagi, zmniejszenie poboru mocy oraz poprawa jakości kolorów. Poza tym w obrębie samej technologii LED wyróżnia się dwa typy ekranów: TFT oraz IPS. IPS oferuje wyższą jakość barw, a TFT głębszą czerń.
  • Technologia OLED. Ta technika wyświetlania stosowana w nowoczesnych telewizorach pozwala na uzyskanie obrazu najlepszej jakości. Największa różnica pomiędzy technologiami LED oraz OLED, dotyczy kolorystyki. OLED pozwala na manipulowanie światłem pojedynczych pikseli, podczas gdy w przypadku LED nie jest to możliwe. W efekcie, telewizory wyposażone w ekrany OLED posiadają perfekcyjną czerń, świetne nasycenie oraz nieskończony kontrast. Rozwiązanie to ma jednak pewną dużą wadą, z którą większość potencjalnych nabywców nie jest w stanie się pogodzić. Chodzi tu o cenę, która w większości przypadków jest wręcz nieprzyzwoicie wysoka.
  • Technologia plazmowa. Przez pewien czas rozwiązanie to było niebywale popularne, niemniej jednak powoli odchodzi ono do lamusa. Telewizory wykonane w tej technologii oferowały lepszą jakość obrazu niż ekrany LED, niemniej jednak posiadają one wiele innych wad, które zaczynają brać górę nad nielicznymi zaletami.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu to najważniejszy parametr, który powinno brać się pod uwagę w poszukiwaniach telewizora. Mówiąc krótko, wysoka rozdzielczość, to wysoka jakość obrazu. Za obłędne widoki w Twoim telewizorze będziesz musiał rzecz jasna adekwatnie zapłacić, niemniej jednak w większości przypadków nie są to wygórowane sumy. Wśród najczęstszych typów rozdzielczości spotyka się:

  • HD Ready. Rozdzielczość występująca także pod nazwą 720p. W rzeczywistości jest to stosunkowo stary standard, który w porównaniu z nowszymi rozwiązaniami nie jest w stanie zaoferować przyzwoitej jakości. Jeśli szukasz telewizora, ma nacieszyć Twoje oczy, otwórz się na dalsze propozycje.
  • Full HD. Ten typ rozdzielczości zadowoli zdecydowaną większość odbiorców. Decydując się jednak na telewizor z wyświetlaczem Full HD, należy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, telewizja cyfrowa nie jest nadawana w takiej jakości. Oznacza to, że pełen potencjał swojego sprzętu poznasz dopiero wyświetlając inne multimedia, takie jak gry lub filmy Blue-ray. Po drugie warto postawić na większy model, by w pełni wykorzystać jego potencjał.
  • 4K. Najwyższa z dotychczas opracowanych rozdzielczości. 4K można zaliczyć jednak do technologii przyszłości. Wciąż istnieje mało materiałów tworzonych w tak wysokiej rozdzielczości, w związku z czym ekrany tego typu nie mają jak ukazać swojego potencjału. Ponadto korzystając z telewizora z wysokiej półki, na pierwszy rzut oka nie zauważysz nawet różnicy pomiędzy wyświetlaczem Full HD, a 4K.

Mamy nadzieję, że porady zawarte w niniejszym wpisie pomogą Ci w znalezieniu telewizora marzeń. Standardowe modele oferujące przyzwoitą jakość obrazu można nabyć w przyzwoitych cenach. Warto pamiętać o tym szczególnie w okresie końca roku, kiedy to największe sklepy organizują kuszące promocje. Powodzenia w zakupach!

Dodaj komentarz